Термін придатності батарейок: все, що потрібно знати по цій темі

Свій термін придатності є у будь-якого товару, продукції. І також є свій термін зберігання батарейок. Це обумовлено тим, що вони виробляють електричну енергію в процесі хімічної реакції. Вона запускається відразу після виготовлення елементів живлення, через що останні починають втрачати свої властивості відразу ж. Не важливо, коли ви почали користуватися батарейкою. Набагато важливіше, коли її випустив виробник.

Термін придатності батарейки залежить від безлічі факторів, у тому числі її розміру, типу, умов зберігання та інших. Це інформація, з якої варто ознайомитися заздалегідь для того, щоб в один прекрасний момент не опинитися без джерела енергії для свого приладу або техніки.

Чим визначається термін придатності батарейки?

Допустимий період експлуатації в найбільшій мірі визначається саме видом елемента живлення. Є п’ять основних різновидів: сольові, лужні, літієві, срібно і повітряно-цинкові. Найбільш поширеними серед них є перші два види, хоча краще знати про всі. Варто відразу зазначити, що термін придатності акумуляторних батарей в цілому ідентичний і також визначається внутрішнім наповненням.

Отже, час зберігання батарейки:

  • сольові – 1-2 роки. Вони призначені для малопотужної техніки (годин, будильників, пультів дистанційного керування і інших). Це найдешевші джерела енергії.
  • лужні – 5-7 років. Це високоякісні елементи, які зайняли більше половини всього ринку в своїй ніші. Вони підходять для роботи в техніці з чималим енергоспоживанням (фотоапарати, машини на радіокеруванні), через що дійсно універсальні.
  • літієві – 10-12 років. Це джерела живлення, в якому основним компонентом є літію. Вони призначені для експлуатації в великої і високопотужними техніці (смартфонах, ноутбуках, планшетах і т.д.). Як правило, після закінчення зазначеного терміну експлуатації їх властивості починають погіршуватися. Якщо ж умови користування і зберігання не дотримувалися, втрата ємності відбувається набагато швидше, причому таке прискорення може становити до 700% і більше.
  • срібно-цинкові – 15 років. Це загальновідомі батарейки «таблетки», в яких анодом виступає цинк, а в ролі катода – срібло. За вказівками виробників, протягом усього терміну зберігання вони повинні зберігати номінальну ємність і потужність.
  • повітряно-цинкові – до 2 років. Це досить специфічні джерела живлення, які використовуються тільки в слухових апаратах. Їх головна особливість полягає в тому, що в якості анода використовується кисень з повітря. Завдяки цьому вдалося збільшити запас цинкового порошку і, відповідно, енергоємність. Такий невеликий період придатності обумовлений тим, що як тільки вміст батареї контактує з киснем, вона починає безповоротно розряджатися.

Що стосується саме пальчикових одноразових елементів, то найбільш вражаючим є термін придатності лужних батарейок. Втім, їх повсюдне поширення обумовлено не тільки цим фактом, але також відмінними експлуатаційними характеристиками.

Де вказаний термін придатності батарейок найчастіше?

Цей момент зазвичай залежить від виробника, який індивідуально визначає місце і спосіб маркування своєї продукції. Однак є і свого роду стандарти. Найчастіше «вік» елементів живлення вказується на упаковці у вигляді буквено-цифрового позначення:

  • перша цифра / цифри вказують на рік граничного терміну зберігання;
  • місяць маркується чисельно в форматі «4» / «04» або ж в буквеному вигляді. В останньому випадку позначення місяців йде першими дванадцятьма буквами англійського алфавіту: «А», «B», «С» і так далі.
  • день позначається просто двозначним числом від «01» до «31»

Маркування може бути і на самих батарейках, де має зовсім інший формат. Так, він прописується завжди на чорному тлі і має такий вигляд, як «APR 2022» або схожий. Тобто, вказується тільки рік і місяць.

Справедливості заради, то більше значення має рік, і трохи менше місяця. Батарейки – це не та продукція, яка псується після закінчення терміну зберігання. Вона поступово зношується протягом всього часу.

Що стосується так званих «таблеток», то у них гранична дата вказується тільки на упаковці з огляду на дуже маленьких розмірів самого виробу. Можна спробувати відшукати дату виготовлення на ребрах елементів, але маркують їх таким чином далеко не всі виробники.

Як краще зберігати батарейки?

Правильні умови зберігання дозволяють максимально використовувати потенціал елементів живлення. Це не означає, що вийде вийти за часові рамки, визначені компанією-виготовлювачів, а тільки лише відповідати їм.

Щоб якнайкраще зберегти експлуатаційні характеристики батарейок, важливо дотримуватися таких нескладних правил:

  • зберігати в закритому пакеті або спеціальному кейсі, який допоможе вберегти вироби від впливу факторів навколишнього середовища;
  • не складати впритул кілька елементів, особливо різних типів;
  • оберігати від контакту з металом або хімічними речовинами;
  • зберігати при кімнатній температурі (0-20 ° С) і вологості, що не виходить за межі допустимих значень.

Окремо варто відзначити, що не можна допускати, щоб на батарейки не потрапляли прямі сонячні промені. В результаті вони можуть перегрітися, що негативно позначається на їх працездатності. Точно також не рекомендується використовувати техніку на батарейках в холоді, оскільки чим нижче температура, тим швидше джерело живлення розряджається. Зате зберігати елементи довгий час в холодильнику навіть рекомендується. Тільки перед установкою в техніку, їм потрібно дати хоча б добу на нагрівання.

Дотримуючись вищевказані рекомендації, ви уникнете зайвих витрат через надмірно швидкого розрядження батарейок, використовуючи їх потенціал на всі 100%. А це прямий шлях до економії, яка в наш час виявляється дуже корисною.