Li-ion: як правильно заряджати?

Понад 80% портативної електротехніки працює від літій-іонних акумуляторів. Вони прості, надійні і довговічні, якщо знати їх особливості і як правильно заряджати li-ion батареї.

Конструкція літій-іонної АКБ – акумуляторна банку, яка об’єднана з платою захисту. Для потужних акумуляторів використовується система з декількох блоків з платами захисту, об’єднана балансиром, який вирівнює рівень заряду для рівномірної роботи всіх елементів. Використовувані тут технології відрізняються від попередніх. Тому відповіддю на питання, як заряджати новий літій-іонний акумулятор, буде – як зазвичай, він не вимагає особливих маніпуляцій.

Це цікаво: Як правильно заряджати акумуляторні батареї

Цей тип елементів живлення дуже вимогливий до процесу зарядки. Так, максимально допустима напруга дорівнює 4,2 В з допуском всього 0,05 В. Плата захисту відповідає саме за те, щоб показники акумулятора залишалися в межах норми. Ми зібрали найважливіші поради, за допомогою яких ви розберетеся, як правильно заряджати літій-іонний акумулятор. Вони досить прості у виконанні, але при цьому дієві.

Як заряджати li-ion акумулятор: головні правила

Щоб ваш літій-іонний акумулятор працював якомога довше, скористайтеся простими рекомендаціями.

Використовуйте оригінальний зарядний пристрій

Перше, на що звертати основну увагу – це необхідність користуватися тільки оригінальним зарядним пристроєм. Це в меншій мірі актуально для смартфонів, оскільки в багатьох моделях ЗУ вже вбудовано в телефон, а мережевий адаптер тільки подає струм розрахункових параметрів. Проте використання оригінального адаптера допомагає зберігати оптимальні умови експлуатації для АКБ.

Інакше справа йде з технікою, де немає вбудованих ЗУ, наприклад, з фотокамерами. Тут використання зарядного пристрою, передбаченого і рекомендованого виробником, вкрай важливо. Тільки так можна добитися правильної зарядки елемента. Навіть якщо ви підберете зарядник, аналогічний за параметрами, можете сильно нашкодити акумулятора через випадковий перезарядження.

Не розряджайте повністю

Цікава особливість в питанні, як заряджати li-ion акумулятор, полягає в тому, що у них відсутній “ефект пам’яті», зате дуже чутлива до пошкоджень хімічна система. Особливо це стосується розрядки. Виробники гаджетів рекомендують ставити їх зарядити під час індикатор батареї показує 10-20%. Таким нехитрим способом ви істотно продовжуєте її термін життя: з 400-600 повних циклів до 800-1000.

Це правило в більшій мірі відноситься до незахищених моделям акумуляторів, але також досить ефективно працює в разі наявності захисту. Захисна плата зазвичай тримає напругу в межах 2,4 В. Проте, якщо девайс розрядився до мінімального значення, а потім в силу обставин довгий час був без зарядки, ризик пошкодження АКБ багаторазово збільшується. Наступне правило частково перетинається з поточним.

Якщо потрібно тривале зберігання, залишайте акумулятор зарядженим на 40-50%

Тут логіка проста і пов’язана з особливостями технології. Так, якщо ви залишаєте повністю заряджену батарею на довгий бездіяльність, то є ризик, що через деякий час вона втратить частину ємності.

З іншого боку, повністю або майже розряджений акумулятор також не можна класти на зберігання. Це вже загрожує його перерозряду і «смертю», причому назавжди. Оптимальна відповідь на питання, як заряджати літій-іонний акумулятор для довгого зберігання – до 50%, не більше і не менше.

Не допускайте перегрівання та переохолодження

Li-ion батареї досить невибагливі, щоб виживати при температурах від -30 ° C до + 40 ° С. При цьому вони досить чутливі до значних перепадів температур. Якщо ви будете довго тримати акумулятор на холоді, час його роботи дуже скорочується. Наприклад, кожен власник смартфона взимку помічав, коли на вулиці пристрій починає розряджатися вдвічі-втричі швидше, ніж звичайно. Перетримка АКБ на холоді може зруйнувати його структуру.

Не менш страшний перегрів. По-перше, нагрівання батареї понад 60 ° С просто загрожує її ушкодженням. По-друге, якщо ви зарядили пристрій в нормальних умовах, а потім акумулятор потрапив в тепле приміщення (від сонячних променів, нагрівального приладу поруч і т.д.), то може бути перерозряду з усіма витікаючими наслідками.