08.06.2021
ЗагальнеНезважаючи на активний розвиток акумуляторних технологій, батарейки все ще становлять невід’ємну частину нашого побуту. Чого варті хоча б пульти ДУ, без яких управління численною армією побутової техніки значно ускладнюється. Або незліченна безліч інтерактивних дитячих іграшок, переносних побутових приладів, де в якості портативного компактного джерела живлення використовуються батарейки AA, AAA, C, D та інші типи.
Тільки ось користуючись такими елементами живлення, дуже небагато людей звертають увагу на маленьку піктограму у вигляді перекресленого сміттєвого контейнера, розташовану на корпусі. Вона інформує про те, що батарейки підлягають особливій утилізації. Пов’язано це з тим, що шкода від батарейок доведений і істотний.
Просто викидаючи їх на смітник або залишаючи їх припадати пилом десь у темному кутку будинку, ви ризикуєте завдати серйозної шкоди якщо не здоров’я своєї родини або інших людей, то точно навколишньому середовищу. Це пов’язано з їх природою.
Під терміном слід розуміти хімічне джерело електричного струму. Принцип роботи батарейки будується на тому, що електрострум виробляється в процесі взаємодії важких металів і лугів в електролітній середовищі. Фактично хімічна енергія перетворюється в електричну.
Відповідь на питання, якої шкоди від батарейок, криється в самому її будову. А саме в використовуваних речовинах, а це магній, ртуть, марганець, нікель, цинк, свинець, кадмій і інші. Поки їх корпус зберігає герметичність і не має пошкоджень, особливих проблем не виникає.
Однак під впливом вологи та інших зовнішніх факторів корпус батарейки піддається корозійних процесів і починається його руйнування. Коли герметичність втрачена, «начинка» потрапляє назовні і починаються проблеми.
Щороку в Україні продовжують ввозити понад 2,5 тисячі тонн батарейок. При цьому після використання вдається зібрати лише близько 1% від загальної маси. Решта 99% осідають в будинках українців або викидаються на звалища. І це справжня катастрофа.
При руйнуванні герметичного корпусу елемента живлення, яке неминуче відбувається під впливом навколишнього середовища, небезпечний вміст неминуче потрапляє в грунт і грунтові води. І тут тільки починається шкоду батарейок навколишньому середовищу.
За твердженнями вчених, вміст всього однієї батарейки отруює близько 20 двадцяти квадратних метрів землі:
Заражається не тільки земля, а й ростуть на ній рослини, в тому числі сільськогосподарські культури, які стають токсичними. Якщо зараження піддається пасовище, то м’ясо і молоко пасуться там тварин також стає небезпечним. Шкода батарейок для природи величезний.
Солі важких металів потрапляють в грунт, але на цьому все не закінчується. Значна їх частина просочується далі в грунтові води. Всього одна батарейка може отруїти до 400 літрів грунтових вод. Підземні води рано чи пізно потрапляють в річки. Споживаючи воду з таких джерел, тварини і люди піддають своє здоров’я на небезпеку. Частково ситуацію рятує використання очисних фільтрів, але і це не робить воду абсолютно нешкідливою. А що говорити про продукти харчування, в які тим чи іншим способом проникають важкі метали і лугу.
Окрема проблема – пожежі на звалищах. Це і самозаймання, і усвідомлені підпали. Куди важливіше те, що при згорянні і без того чималу шкоду батарейок на навколишнє середовище посилюється багаторазово. Так, при нагріванні вони виділяють в атмосферу діоксини. Крім того, в повітря незмінно потрапляє свинець. Ці речовини завдають шкоди всьому живому і особливо людям.
З кожним роком шкоди, якої завдають використані елементи живлення здоров’ю українців, зростає. На звалищах їх стає тільки більше, і вжиті заходи є недостатніми для того, щоб переламати тенденцію.
Який конкретно шкоду використаних батарейок наноситься здоров’ю, залежить від конкретного речовини в їх складі:
І це тільки основне. Є чимало інших небезпек, які підстерігають при використанні батарейок. Наприклад, її неправильна експлуатація може призвести до короткого замикання і опіку. Але набагато гірше, коли батарея раптово вибухає. Нечасто, але трапляється і таке. Вибух же може завдати чималої шкоди, в тому числі з-за того, що вміст вироби одномоментно виявляється на поверхнях і в повітрі приміщення.
Ще один побічний шкоду від використаних батарейок – їх може проковтнути маленький дитина. Яскраві корпусу привертають увагу, тому вам потрібно ретельно стежити за тим, щоб ваше чадо не проковтнуло зайвого.
Не викидайте батарейки просто так і не зберігайте їх у квартирі де-попало. Це нехай і маленькі, але дуже небезпечні вироби. А наступного разу не полінуйтеся, збираючись за покупками, прихопити батарейки і покласти їх в спеціальний контейнер. У Києві їх достатньо у всіх районах. Таким чином ви допоможете не тільки собі, а й оточуючим вас людям і природі.