Як повинна проходити утилізація батарейок

Батарейки настільки ж природні та необхідні в нашому житті, як і вода, що тече з-під крана. Навряд чи можна знайти будинок або квартиру, де не буде хоча б одного працюючого на батарейках приладу. Це можуть бути настінні годинники, пульт від телевізора, дитяча іграшка або нічний світильник – щось з цього є завжди.

Коли будь-який з цих приладів раптом перестає працювати, то ми традиційно вирушаємо в магазин, тому що знаємо – потрібні нові батарейки. При цьому рідко замислюємося про те, що робити зі старими. У кращому випадку, які відпрацювали свій ресурс батареї займають своє місце в коморі, в гіршому – викидаються разом з іншими відходами, чого робити категорично не можна.

Чому здоровий глузд і правила забороняють викидати батарейки у смітник?

Це джерело живлення, в якому електрична енергія утворюється внаслідок незворотних окислювальних (одноразові батареї) або оборотних окислювально-відновних (акумуляторні батареї, акумуляторні) реакцій. Не обов’язково мати глибокі пізнання в хімії, щоб знати – для проведення реакцій необхідні відповідні хімічні елементи.

Як повинна проходити утилізація батарейок - utilizatsija batareek emblema1 1024x589

Сучасна батарейка – це буквально «джерело» токсичних і небезпечних елементів, які мирно покояться в темному місці в вашому домі чи на найближчій смітнику. В її складі зазвичай присутні:

  • кадмій (завдає шкоди ниркам і дихальній системі);
  • ртуть (руйнує мозок і нервову систему);
  • свинець (вражає нервові клітини, нирки, кісткову тканину, має кумулятивний ефект);
  • нікель, цинк (при контакті зі шкірою провокують дерматит)
  • лугу (спалюють епідерміс, вражають слизові оболонки).

І це тільки основні. У конкретному джерелі живлення може бути абсолютно будь-яка комбінація шкідливих речовин. Так, ось такі от «коктейлі» дозволяють працювати нашим домашнім приладів. А ось що відбувається, коли вони втрачають заряд або зношуються?

Якщо людина не знає, як утилізувати батарейки , або ж не хоче цього робити – рано чи пізно вони виявляються на найближчій смітнику. Щоб розкластися, «коктейлю» всередині батарейки потрібно близько сотні років. Тільки ось корпус її руйнується набагато швидше, і весь вміст потрапляє в грунт.

Достатньо всього однієї звичайної пальчикової або акумуляторної батареї, щоб отруїти близько 20 квадратних метрів ґрунту або приблизно 300 літрів грунтових вод. Вод, які майже напевно виявляться в чиємусь крані і реально можуть спровокувати безліч захворювань, від неврології до онкології.

Чому так важлива правильна Утилізація ?

Ви здивуєтеся, але близько 95% кожної батарейки можна переробити і використовувати повторно. Це навіть цінніший ресурс, ніж природні поклади корисних копалин завдяки більш високій концентрації корисних елементів і речовин. Втім, абстрактні відсотки мало кого можуть вразити. здивувати вас реальними цифрами. Згідно з минулорічними даними, в Україні тільки офіційно ввозиться 160 млн одиниць батарейок загальною вагою понад 3,3 тисячі тонн. Тіньовий ринок дає зверху ще зверху близько 50-100% цього обсягу. Разом близько 5-6 тисяч тонн, з яких до 5,6 тисячі тонн можна переробити в корисну сировину, включаючи такі цінні метали.

Як повинна проходити утилізація батарейок - maxresdefault1 1024x576

Як виглядає питання з утилізацією батарейок в Україні?

Це дійсно сумно, але в нашій країні практично весь зазначений вище обсяг вкрай небезпечних відходів потрапляє на сміттєві полігони. А як ви поставитеся до тих фактів, що:

  • На переробку до сих пір збирається не більше 1% від загальної кількості продажів;
  • За 5 останніх років силами активістів та ряду компаній вдалося зібрати всього 200 тонн батарейок;
  • На території нашої країни відсутні заводи з переробки батарейок і акумуляторів через їх нерентабельність;
  • в Україні відсутня хоча б один адекватно діючий Основний закон, завдяки якому була б забезпечена належна утилізація в Києві і будь-якому іншому місті.

Найцікавіше, що держава не сильно стурбоване реальним вирішенням цієї проблеми. Розроблений в кінці 2019 року законопроект №2352 «Про батареях і акумуляторах» покликаний поліпшити ситуацію з утилізацією акумуляторів. У теорії він зобов’язує виробників, імпортерів і продавців батарей, акумуляторів організувати збір і переробку непридатних до подальшого використання елементів живлення.

Читайте блог Tesla Batteries: все, що стосується продукції компанії – оновлення, новини технологій, цікаві факти, Лайфхак і підказки.

За фактом же держава тут відводить собі роль стороннього спостерігача, якому абсолютно нецікаво – як і за рахунок чого бізнес фінансуватиме утилізацію батарейок. Воно не дає відповіді на питання, чи буде вестися боротьба з тіньовим ринком. І вже тим більше не пропонує підприємцям ніяких додаткових стимулів.

Звичайно ж, з кожним роком все більше організацій і небайдужих людей залучаються до рішення настільки актуальною для нашої екології проблеми. Так що жителі столиці при бажанні можуть правильно позбутися старих елементів живлення.

Як організована утилізація батарейок в Києві?

Масово перші контейнери для небезпечних відходів почали встановлювати в столиці в 2018 році. Своєрідним лідером в питанні збору елементів живлення в столиці є організація «Батарейки, здавайтеся». На постійній основі контейнери стоять у всіх ТЦ «Нова лінія» і «Епіцентр». Помітити їх легко, адже яскраво-зелена коробочка з зображенням звірят привертає увагу.

Найцікавіша ініціатива організації – можливість для кожного долучитися до збору батарейок, сплативши окрему коробочку і зібравши в неї з колективом, друзями, знайомими до 10 кг батарейок, які потім організація відправляє на румунський завод і оплачує переробку. Сьогодні до цієї акції долучилося більше 800 людей і близько 80 компаній. Це досить цікавий варіант, куди здати батарейки Також по місту вже стоять понад 130 спеціальних контейнерів КП «Київкомунсервіс», які призначені для збору і утилізації акумуляторів в Києві, а також ртутних термометрів, енергозберігаючих ламп та інших небезпечних відходів. Щоб вам було легше їх знайти, існує інтерактивна карта з усіма адресами.