Як перевірити ємність акумулятора?

Бажання знати реальну ємність акумулятора телефону або акумуляторних батарейок – це нормально. Ми звикли до того, що всюди виробники вказують, скільки заряду містить той чи інший джерело живлення. Але чи відповідає дійсність очікуванню? Хороше запитання, на який хочеться знати відповідь.

Втім, нерідко виникає необхідність перевірити ємність батареї, якої ви користуєтеся вже не один день. Наприклад, ваша техніка раптово почала відчутно слабше тримати заряд, або батарейки почали швидше сідати «в нуль». Ситуації бувають різні, тому важливо знати, як виміряти ємність акумулятора. На щастя, існує багато способів реалізувати це завдання.

Перевірка ємності акумулятора в гаджетах

Мало де пишуть, що ємність джерела живлення правильніше вважати в Ватт-годинах (Втч), так як це потужність батареї, віддана за певний час. До того ж, в Ватт-годинах вважати реально зручніше. Погляньте самі – елемент живлення об’ємом 5 Втч:

  • при віддачі потужності в 1 Вт протягне 5 годин;
  • видаючи 5 Вт, пропрацює всього годину.

Якщо ж вам хочеться отримати цифри саме в мАг, то досить буде обчислений обсяг в Втч розділити на вольтаж батареї і помножити на 1000. Тобто, якщо ви нарахували біля телефону 10 Втч, а середня напруга його батареї близько 4 В, тоді обчислення буде виглядати наступним чином: 10/4 = 2,5 Ач або 2500 мАг. Все досить просто. Ці принципи справедливі і для вимірювання звичайних акумуляторних батарей.

Перевірка ємності батареї може бути програмною або апаратною. Перший варіант реально простіше, адже для нього досить завантажити на девайс спеціальну програму, яка сама все порахує. А другий точніше. Втім, ви самі виберете більш зручний для себе варіант.

Як перевірити ємність акумулятора за допомогою програми

У Google Play та інших галереях мобільного ПЗ є багато додатків, які допоможуть з’ясувати потрібну вам інформацію. І хороших серед них дійсно вистачає. Наприклад, AccuBattery або PowerPro. Вони цілком ефективно вирахують робочі параметри джерела живлення в гаджеті.

Для початку встановіть вбрання ПО на гаджет. Нехай в нашому випадку це буде смартфон. Після цього порядок дій наступний:

  1. Встановіть для програми в налаштуваннях «Автозапуск» і «Робота у фоновому режимі».
  2. Розряджайте девайс, поки він не вимкнеться повністю;
  3. Увімкніть телефон. Перевірте, як працює додаток і чи правильно воно визначило номінальну ємність акумулятора.
  4. Залиште смартфон заряджатися. Чи не користуйтеся ним, щоб отримати достовірний результат.
  5. Коли зарядка буде повною, від’єднайте зарядний пристрій, зайдіть в додаток і знайдіть вкладку з отриманими даними.

Програма вирахує реальну ємність, а ви отримаєте інформацію про реальний стан вашого АКБ. Якщо повторити процедуру таким же чином ще двічі з різницею в тиждень дасть зрозуміти, з якою швидкістю він зношується.

Недолік цього способу в тому, що його точність залежить від якості вольтметра і амперметра, вбудованих в контролер заряду. Якщо датчики «дешеві» і працюють із великою похибкою, правди таким чином ви не досягнете.

Як перевірити акумулятор тестером USB

Як перевірити ємність акумулятора? - 2096035671 w640 h640 usb tester toka1

Це перший з апаратних засобів. USB-тестер – це невеликий прилад зі штекером для підключення до зарядного пристрою з одного боку, і гніздом для приєднання зарядного кабелю з іншого. Всі дані тестування виводяться на спеціальний екран. Що приємно, стоять такі приборчики недорого, найпростішу модель можна купити всього за пару-трійку доларів.

Перевірка акумулятора тестером настільки ж проста, як і перший спосіб. Алгоритм дій тут наступний:

  1. Виробіть акумулятор «в нуль».
  2. Підключіть пристрій за схемою: зарядний пристрій → тестер → кабель → телефон.
  3. Дочекайтеся, поки зарядка досягне рівня в 100%.
  4. Зніміть показання з приладу.

Подальші кроки залежать від того, які дані показує вимірювач. Якщо перевірка батареї показується в Ватт-годинах, то ви майже у мети. Щоб перевести результат в мАг, потрібно отримане число поділити на номінальний вольтаж АКБ – 3,8 В, потім помножити на 0,9 (середній ККД батарей).

Наприклад, тестер показав 15 Втч, значить: (15 / 3,8) * 0,9 = 3,55 Ач або 3550 мАг. Якщо в характеристиках телефону в параметрах було зазначено 4000 мАг, значить знос вже склав майже 13%.

Коли тестер показує дані в міліампер-годинах, досить зробити поправку на те, що зарядка відбувається зазвичай з напругою в 5 В (quick charge – до 12). Для цього множимо показання приладу на 5, потім ділимо на 3,8 і також множимо на ККД.

Як перевірити ємність акумулятора мультиметром

Як перевірити ємність акумулятора? - multimetr1 1024x683

Це традиційний спосіб вимірювання, який слабо підходить для мобільних пристроїв. Хоча це відмінний варіант, як перевірити заряд батареї. Тут вам буде потрібно сам вимірювальний прилад, секундомір або можливість підрахувати час, а також змінний резистор з опором 100 Ом.

Як завжди, починаємо зі стовідсотково зарядженого АКБ. Важливо, щоб був відкритий доступ до його контактам. Потім діємо за таким алгоритмом:

  1. Включаємо мультиметр, переводимо його в режим вольтметра.
  2. Фіксуємо вольтаж на клемах.
  3. Запускаємо секундомір і пускаємо через резистор струм на рівні 500 міліампер, поки напруга не впаде до рівня 2,7 В.
  4. Засікаємо час. Перемножуємо витрачені години на струм. Наприклад, 6 годин * 500 мА = 3500 мАч.

Також звіряємо з заводськими характеристиками і визначаємо ступінь зносу. Цим же методом можна відмінно тестувати акумуляторні батареї, щоб вчасно визначати ті, які витратили свій експлуатаційний ресурс.

Втім, є можливість тесту і одноразових. У тому, як перевірити батарейку мультиметром, якщо її повторно не можна зарядити, є одна відмінність. Для витрати заряду використовується звичайна лампочка, а процес тестування триває всього 30-40 секунд. Якщо за підсумком прилад показує більше 1,35 В, значить, все в порядку, якщо ж менше 1,1 В – батарейка вже нікуди не годиться