08.06.2021
ЗагальнеБатарейки настільки ж природні та необхідні в нашому житті, як і вода, що тече з-під крана. Навряд чи можна знайти будинок або квартиру, де не буде хоча б одного працюючого на батарейках приладу. Це можуть бути настінні годинники, пульт від телевізора, дитяча іграшка або нічний світильник – щось з цього є завжди.
Коли будь-який з цих приладів раптом перестає працювати, то ми традиційно вирушаємо в магазин, тому що знаємо – потрібні нові батарейки. При цьому рідко замислюємося про те, що робити зі старими. У кращому випадку, які відпрацювали свій ресурс батареї займають своє місце в коморі, в гіршому – викидаються разом з іншими відходами, чого робити категорично не можна.
Це джерело живлення, в якому електрична енергія утворюється внаслідок незворотних окислювальних (одноразові батареї) або оборотних окислювально-відновних (акумуляторні батареї, акумуляторні) реакцій. Не обов’язково мати глибокі пізнання в хімії, щоб знати – для проведення реакцій необхідні відповідні хімічні елементи.
Сучасна батарейка – це буквально «джерело» токсичних і небезпечних елементів, які мирно покояться в темному місці в вашому домі чи на найближчій смітнику. В її складі зазвичай присутні:
І це тільки основні. У конкретному джерелі живлення може бути абсолютно будь-яка комбінація шкідливих речовин. Так, ось такі от «коктейлі» дозволяють працювати нашим домашнім приладів. А ось що відбувається, коли вони втрачають заряд або зношуються?
Якщо людина не знає, як утилізувати батарейки , або ж не хоче цього робити – рано чи пізно вони виявляються на найближчій смітнику. Щоб розкластися, «коктейлю» всередині батарейки потрібно близько сотні років. Тільки ось корпус її руйнується набагато швидше, і весь вміст потрапляє в грунт.
Достатньо всього однієї звичайної пальчикової або акумуляторної батареї, щоб отруїти близько 20 квадратних метрів ґрунту або приблизно 300 літрів грунтових вод. Вод, які майже напевно виявляться в чиємусь крані і реально можуть спровокувати безліч захворювань, від неврології до онкології.
Ви здивуєтеся, але близько 95% кожної батарейки можна переробити і використовувати повторно. Це навіть цінніший ресурс, ніж природні поклади корисних копалин завдяки більш високій концентрації корисних елементів і речовин. Втім, абстрактні відсотки мало кого можуть вразити. здивувати вас реальними цифрами. Згідно з минулорічними даними, в Україні тільки офіційно ввозиться 160 млн одиниць батарейок загальною вагою понад 3,3 тисячі тонн. Тіньовий ринок дає зверху ще зверху близько 50-100% цього обсягу. Разом близько 5-6 тисяч тонн, з яких до 5,6 тисячі тонн можна переробити в корисну сировину, включаючи такі цінні метали.
Це дійсно сумно, але в нашій країні практично весь зазначений вище обсяг вкрай небезпечних відходів потрапляє на сміттєві полігони. А як ви поставитеся до тих фактів, що:
Найцікавіше, що держава не сильно стурбоване реальним вирішенням цієї проблеми. Розроблений в кінці 2019 року законопроект №2352 «Про батареях і акумуляторах» покликаний поліпшити ситуацію з утилізацією акумуляторів. У теорії він зобов’язує виробників, імпортерів і продавців батарей, акумуляторів організувати збір і переробку непридатних до подальшого використання елементів живлення.
Читайте блог Tesla Batteries: все, що стосується продукції компанії – оновлення, новини технологій, цікаві факти, Лайфхак і підказки.
За фактом же держава тут відводить собі роль стороннього спостерігача, якому абсолютно нецікаво – як і за рахунок чого бізнес фінансуватиме утилізацію батарейок. Воно не дає відповіді на питання, чи буде вестися боротьба з тіньовим ринком. І вже тим більше не пропонує підприємцям ніяких додаткових стимулів.
Звичайно ж, з кожним роком все більше організацій і небайдужих людей залучаються до рішення настільки актуальною для нашої екології проблеми. Так що жителі столиці при бажанні можуть правильно позбутися старих елементів живлення.
Масово перші контейнери для небезпечних відходів почали встановлювати в столиці в 2018 році. Своєрідним лідером в питанні збору елементів живлення в столиці є організація «Батарейки, здавайтеся». На постійній основі контейнери стоять у всіх ТЦ «Нова лінія» і «Епіцентр». Помітити їх легко, адже яскраво-зелена коробочка з зображенням звірят привертає увагу.
Найцікавіша ініціатива організації – можливість для кожного долучитися до збору батарейок, сплативши окрему коробочку і зібравши в неї з колективом, друзями, знайомими до 10 кг батарейок, які потім організація відправляє на румунський завод і оплачує переробку. Сьогодні до цієї акції долучилося більше 800 людей і близько 80 компаній. Це досить цікавий варіант, куди здати батарейки Також по місту вже стоять понад 130 спеціальних контейнерів КП «Київкомунсервіс», які призначені для збору і утилізації акумуляторів в Києві, а також ртутних термометрів, енергозберігаючих ламп та інших небезпечних відходів. Щоб вам було легше їх знайти, існує інтерактивна карта з усіма адресами.