ЯК ВІДРІЗНИТИ СОЛЬОВІ БАТАРЕЙКИ ВІД ЛУЖНИХ?

Щорічно в Україну ввозиться понад 3000 тонн батарейок, що становить до 160 мільйонів штук. І дані показники з року в рік тільки зростають. Це найяскравіше і наочне підтвердження, що портативні джерела живлення для приладів і техніки ще багато років будуть незамінні в нашому житті. Без них годинник, ліхтарики, багато дитячі іграшки, пульти дистанційного керування і безліч інших речей просто не будуть працювати.

Існує чотири основних типи: сольові, лужні, літієві і ртутні. Найбільшого поширення зараз мають перші два різновиди, і на те є свої об’єктивні причини. Батарейки лужні та сольові, незважаючи на продаж в одних і тих же формах, мають абсолютно різні набори характеристик. Це головна причина, чому важливо вміти їх розрізняти.

Чому ще використовуються сольові джерела живлення?
Головні причини – простота виробництва і неймовірна дешевизна. Навіть потрапляючи до кінцевого споживача, сольові батарейки зберігають свою низьку вартість. У цьому їх ключова перевага.

Друга назва цих елементів живлення – цинк-вуглецеві. Це пов’язано з тим, що у внутрішніх хімічних реакціях для вивільнення електроенергії беруть участь:

пасивний вугілля;
марганцева двоокис;
хлористий амоній в якості електроліту;
металевий цинк в порошкоподібної формі.
Такий склад забезпечує сольовим батареям унікальну експлуатаційну особливість. Коли вони зберігаються без використання, завдяки розряду локальні неоднорідності в структурі електроліту вирівнюються. Така реакція сприяє відновленню частини заряду елемента. Ця функція особливо корисна в побуті, коли можна чергувати пару джерел в приладі, тим самим продовжуючи термін їх експлуатації. Щоб точніше орієнтуватися у виборі, батарейки лужні або сольові, потрібно розглянути і алкалінові.

Як відрізнити сольові батарейки від лужних? – istock 6136909801 1024×683
Bucharest, Romania – August 11, 2016: studio shot of a large collection of AA size batteries piled.
Чим хороші лужні батарейки?
Їх ще називають алкалінові, адже з англійської alkaline перекладається як «луг». До їх сильних сторін відносять мінімальну швидкість саморозряду, яка збільшує їх термін придатності до 7 років, а також непогану внутрішню ємність. Крім того, люди цінують їх за здатність забезпечувати харчуванням досить енергоємну техніку, наприклад, фотоапарати і дитячі іграшки.

Енергія в джерелах живлення цього типу виробляється за рахунок катодних і анодних матеріалів, в ролі яких виступають цинковий порошок з цинковим корпусом і марганцевий діоксид відповідно. У ролі електроліту виступає гідроксид калію. За рахунок порошкоподібного цинку хімічні реакції всередині протікають набагато швидше. В результаті батарейка віддає приладу більший електричний струм.

Варто відзначити, що Алкалинова вид має високий внутрішній опір, через що частина енергії йде в тепло. Фактично, вони нагріваються, і через це втрачають ККД.

Чим відрізняються сольові батарейки від лужних?
Батарейка сольова або лужна, які між ними відмінності. Перше і найголовніше між – це ціна. Сольові батареї коштують на 30-50% дешевше в порівнянні з алкалінових, і це цілком суттєва різниця. Немає сенсу купувати в настінний годинник або будильник дорогий елемент живлення, коли з тим же завданням відмінно впорається доступніший екземпляр.

У свою чергу, купивши батарейки сольові в прилади з високим енергоспоживанням, ви витратите гроші даремно. По-перше, техніка повноцінно працювати не буде. А по-друге, батарейки розрядяться дуже швидко. І доведеться йти за новими.

Перед тим, як відповісти на питання, які батарейки краще лужні або сольові, варто вникнути в нього докладніше. Тут варто сказати, що до особливостей сольових елементів можна віднести:

номінальну напругу становить 1,5 В при скромних показниках ємності та вихідної напруги;
неефективна робота при низьких температурах;
при додатковому нагріванні можна посилити ефективність функціонування батареї, але це швидко її зношує і руйнує;
термін зберігання становить близько двох років, хоча його можна продовжити періодичним відпочинком.
У свою чергу, лужні батарейки:

видають великий струм, тому оптимальні для пристроїв зі значними енерговитратами;
мають ємність в 3-5 разів більшу в порівнянні з цинк-вуглецевими;
можуть зберігатися протягом 5-7 років, при цьому мають більш тривалий термін служби;
відрізняються абсолютно герметичним корпусом, що виключає ризик зіпсувати прилад, в якому вони стоять;
Таким чином, мова не йде про те, яка батарейка краще сольова або лужна. Вони просто різні, мають кожна своє конкретне призначення. Знання, ніж вони розрізняються, допоможе використовувати кожен вид з максимальною ефективністю, уникаючи зайвих витрат і втрачених нервів через те, що все працює не як треба.

Так, експерти говорять про те, що алкалінові елементи живлення в цілому більше відповідають вимогам сучасного ринку, але ми з цим не згодні. У всього є своя роль і завдання, і велика кількість сольових бат