Потекла батарейка: що робити?

Протікання батарейок – досить поширене явище, яке трапляється з сольовими та лужними елементами живлення незалежно від їх типу. Це досить небезпечне явище, яке може не тільки завдати шкоди навколишньому світу і вашому здоров’ю, але і привести в непридатність батарейний відсік приладу.

Чому «течуть» батарейки?

Причина протікання криється в нюансах конструкції самих батарейок, а також суті відбуваються в них хімічних реакцій. До основних причин, чому елементи живлення протікають, відносять:

  • зростання активної маси анода, тобто позитивного електрода. Трапляється це зазвичай через коротке замикання, або коли ви заряджаєте батарейку занадто великим струмом. Як підсумок електроліт буквально видавлюється з корпусу, що є електродом. Паралельно всередині корпусу розпадається діоксид марганцю з виділенням кисню, що також збільшує внутрішній тиск.
  • корозія корпусу. Характерна для сольових і алкалінових батарейок, провокується різними факторами. Перші мають цинковий корпус, який набирає реакцію з загустителями електроліт, внаслідок чого коррозирует зсередини. Лужні батарейки мають корпус із сталі, який не вступає в реакцію з начинкою. Однак його цілком успішно згодом руйнує волога зовні.

В цілому ситуація, коли батарейка потекла, зазвичай відбувається спонтанно і набагато важливіше знати, що робити і як усунути наслідки.

Що робити, якщо потекла батарейка?

Слід дуже акуратно і грунтовно підходити до питання її чистки. Це необхідно для того, щоб уникнути небезпечних хімічних реакцій. Отже, якщо батарейка потекла, порядок дій наступний.

1. Подбайте про запобіжні заходи

У складі батарейки зазвичай присутні їдкі речовини, здатні пошкодити шкіру, легені, очі. Тому в першу чергу потрібно надіти рукавички. Цілком підійдуть з гуми або латексу. Також надіньте захисну маску і відкрийте всі вікна, щоб приміщення провітрювати. У разі, коли ви точно знаєте, що літієва батарейка потекла, краще додатково надягти захисні окуляри.
Якщо в процесі роботи виникне відчуття печіння в очах або на шкірі, слід негайно припинити роботу, піти в ванну і ретельно промити теплою водою не менше 10 хвилин, а бажано хоча б півгодини. Те ж саме потрібно зробити з одягом, на яку потрапили речовини.

2. Заізолюйте потекшую батарейку

При протіканні невеликого елемента живлення, його можна помістити в один, а краще в два прозорих поліетиленових пакети і ретельно зав’язати. Вони потрібні, щоб потім легше було визначити різновид елемента живлення.

Більші елементи живлення слід ізолювати в два сміттєвих пакета товщиною по 6 мм, і відразу міцно зав’язати їх, щоб не було контакту з зовнішнім середовищем. Після цього можна приступати до ліквідації протекшего речовини.

3. Ліквідуйте наслідок течі

Тут ми відповімо на найактуальніше питання, якщо потекла батарейка, як почистити це і ліквідувати наслідки. Методи дії будуть відрізнятися в залежності від типу батарейки:

  • вміст свинцево-кислотних та нікель-кадмієвих елементів усувається з поверхонь за допомогою харчової соди. У них міститься досить потужна кислота, здатна пропалити не тільки шкіру, але і тканина. Спочатку посипте речовина харчовою содою і чекайте, поки вона не припинить шипіти і пузиритися. Потім витріть те, що вийшло. Залишки речовини можна прибрати, використовуючи вже пасту з розведеною водою харчової соди.
  • протікання від лужних батарейок можна вичистити за допомогою звичайних побутових кислот. Так, відмінно підійде ватний тампон, змочений в оцті або лимонної соку. Якщо вміст батарейки встигло висохнути, усунути їх можна за допомогою змоченою тим же способом старої зубної щітки. Залишки слід витерти за допомогою ледь увлажненного паперового рушника.
  • наслідки витоку з літієвої батареї слід прибирати тільки водою. Нічого більше використовувати не потрібно. Однак є важливий нюанс. Літієвий акумулятор слід ізолювати в закритій міцної ємності з-за її пожежо- та вибухонебезпечності.

Після того як наслідки усунуті, пошкоджену батарейку слід утилізувати.

Чистимо прилади від наслідків потекшей батарейки

Якщо неприємність застала вас в той час, коли елемент живлення був підключений, то не варто особливо переживати. Як правило, акумуляторні відсіки добре відділяються від іншої частини приладу, тому речовина рідко проникає всередину. Однак контакти встигають засмітитися практично завжди.

Щоб позбутися від забруднення, вам будуть потрібні тонка викрутка або зубна щітка для грубої очистки, ватяні палички і спиртосодержащий розчинник, хоча також підійде і чистий алкоголь. Просоченими ватяними паличками потрібно ретельно опрацювати контакти і весь відсік, очистити забруднення і дати відсіку висохнути.

Втім, рекомендуємо знати не тільки, як позбавлятися від наслідків. Адже, коли потекла батарейка, це небезпечно навіть у випадку з здавалося б нешкідливими елементами живлення. Тому рекомендуємо ознайомитися з простими рекомендаціями, які допоможуть максимально уникнути випадків протікання.

Як уникнути «протікання» батарейок?

На жаль, на 100% запобігти такого роду руйнування корпусу елементів живлення неможливо. Однак на порядок знизити ймовірність цього можна, і зробити це дуже навіть нескладно. Для цього достатньо:

  • не зберігати нові або зіпсовані батарейки більше трьох років. Як правило, саме на стільки часу вистачає міцності корпусу з поправкою на умови зберігання;
  • не користуватися сольовими батарейками в пристроях з великими струмами розрядки;
  • заряджати акумуляторні батареї тільки відповідними зарядними пристроями;
  • при тривалому зберіганні елементи живлення варто виймати з пристрою або ж ізолювати їх від контактів спеціальними прокладками.

Практика показує, що незважаючи на простоту описаних нами заходів, вони цілком дієві і допомагають уникнути багатьох проблем.